Nie armádou ale dohodou!

Autor: Tibor Šagát | 31.1.2016 o 8:14 | Karma článku: 8,18 | Prečítané:  447x

Milé kolegyne sestričky a pôrodné asistentky! prepáčte, že sme Vás tak nedostatočne podporovali vo Vašom ťažkom zápase za nás všetkých potenciálnych pacientov! 

Vláda SR má ale stále dosť nástrojov, aby zvrátila súčasný a budúci odchod sestier, pretože následky tohto na zdravotnú starostlivosť sú nevyčísliteľné.

Nie, nie sme vo vojnovom stave, cudzie armády nestoja na hraniciach, ani nedrancujú našu krajinu. Napriek tomu, armádu SR nasadzuje táto vláda na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti v Prešovskej nemocnici, akoby sa dali počtom, kus za kus, nahradiť vysoko špecializované činnosti sestier pri operáciách, pri liečbe ťažko chorých a pod. Muselo to takto skončiť?  Určite nie, riešiť oprávnené požiadavky sestier silou a aroganciou  nepatrí do arzenálu demokratickej politiky a vládnutia. Požiadavky sestier pokladám  za oprávnené:

– dlhodobo upozorňujú, že na Slovensku chýba niekoľko tisíc sestier,

- že odchod sestier do zahraničia bude pokračovať ak sa neprijmú účinné opatrenie a situácia sa bude zhoršovať.

Opakovane deklarujem, že bez sestier a pôrodných asistentiek nemožno zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť, že sú nenahraditeľnými spolupracovníkmi  lekárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov. „Kauza“ primeraného odmeňovania zdravotníckych pracovníkov je štandardný problém všetkých vlád samostatnej SR. Sám som s nádejou privítal v stup do EÚ okrem iného aj pre voľný pohyb pracovnej sily. Veril som, že žiadna vláda si nedovolí robiť politiku, ktorá prispeje k odchodu najschopnejších pracovníkov do zahraničia v stupni, ktorým by sa ohrozilo poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Stalo sa a nebyť razantného postupu Lekárskeho odborového združenia neboli by sa zvýšili ani mzdy lekárov. Lekári použili výpovede ako nástroj odporu a prostriedku pre naplnenie svojich požiadaviek. Aj vtedy bol v krajine vyhlásený mimoriadny stav  a povolaná armáda na riešenie situácie, avšak hrozba zlyhania zdravotníckej starostlivosti bola taká veľká, že lekári v boji uspeli. História sa opakuje, ale zdá sa, že jej riešenie bude iné. Požiadavkám sestier sa nevyhovie, časť z nich odíde a naďalej budú odchádzať     a pokiaľ nedôjde k tomu najhoršiemu – poškodeniu zdravia, úmrtiu, vládna garnitúra „vzburu“ potlačí.

Pre mňa je tento scenár neprijateľný! Boháči si svoje zdravotné problémy budú riešiť známymi štandardnými postupmi – v zahraničí alebo v súkromných zdravotníckych zariadeniach, v ktorých nájdu  priestory a technické vybavenie neporovnateľné  so štátnymi nemocnicami  a v ktorých si kupujú odbornosť najschopnejších zdravotníkov. Tento model je v zásadnom rozpore s koncepciou dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov, ktorú musíme presadzovať napriek osobných rizík, ktoré z tohto postoja  nás v spoločnosti môžu ohroziť.

Napriek všetkému, čo sa doposiaľ v strete vláda/sestričky udialo, vláda má dostatok nástrojov, aby sa ešte so sestrami a pôrodnými asistentkami    dohodla, aby sa situácia upokojila skôr, než vzniknú nenapraviteľné škody na zdraví a živote. Stačí použiť zdravý rozum, pretože ak nejde o život, tak všetko iné sa dá v rôznom čase a rôznym spôsobom vyriešiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?


Už ste čítali?